Haberler

HABERLERE GERİ DÖN

GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANI AHMET EŞREF FAKIBABA MAY TOHUM’U ZİYARET ETTİ

1978 yılından beri sebze, tarla, endüstri ve yem bitkileri tohumluklarının Ar – Ge, üretim, pazarlama ve satışı konusunda faaliyet göstermekte olan MAY Tohum, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’yı Bursa’daki tohum işleme tesislerinde ağırladı.

Ziyareti esnasında çok değerli açıklamalarda bulunan Fakıbaba, MAY Tohum gibi çok değerli bir tohum firmasında olmaktan gurur duyduğunu ifade ederek, “Türkiye’de geliştirilen ve üretilen tohum çeşitleri ile Bulgaristan’a, İspanya’ya Avrupa Ülkelerine, Rusya’ya Amerika’ya ve diğer ülkelere ihracat yapıyoruz. MAY Tohum burada tohumu üretiyor, hep birlikte ihraç ediyoruz. Ama genelde, milletin kafasında ‘biz tohumumuzu İsrail’den alıyoruz’ algısı var. Halbuki İsrail bu alanda kimsenin bilmediği kadar küçük oranda ihracat yapabiliyor. Türkiye bu bağlamda İsrail’den kat kat üstün konumda.  Bizim tohum konusunda diğer ülkelerden üstünlüğümüz var.  Bu anlamda bütün üretici arkadaşlara yürekten teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Ak Parti Bursa Milletvekili Bennu Karaburun, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa Yıldırım Kaymakamı Mehmet Aydın ve BTSO Başkanı İbrahim Burkay’ın da bulunduğu ziyaret esnasında, MAY Tohum faaliyetleri hakkında detaylı bilgiler paylaşıldı. 40 yıldır, Türkiye’de tarım sektöründe gerçekleştirdikleri faaliyetleri anlatan MAY Tohum Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hamdi Çiftçiler, yurtiçi ve yurtdışındaki hedef coğrafyalarda Ar-Ge çalışmalarımızda aldığımız güçle global rekabeti sürdürecek yenilikçi tohumlar sunan, uluslararası rakipler arasında gücünü kanıtlayan bir tohum üreticisi olma yolunda güvenle ilerleyen bir marka olduklarını dile getirdi. Hibrit Ayçiçeği Hibrit Mısır, Pamuk ve Fasulye türlerinde Araştırma Geliştirme faaliyetlerine odaklandıklarını vurgulayan Çiftçiler, “Yerinde ıslah’ stratejisi ile Türkiye’deki 4 Ar-Ge istasyonumuzda, Türk çiftçisi ve yurtdışı hedef coğrafya için toprak ve iklim şartlarına en uyumlu, stres şartlarına en dayanıklı ve verimli tohum çeşitlerini geliştiriyoruz.” dedi. Yıllık cirosunun yüzde 8’sini Ar-Ge’ye ayırdıklarını belirten MAY Tohum Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hamdi Çiftçiler, 2016 yılında 8 milyon TL Ar-Ge harcaması gerçekleştirdiklerini sözlerine ekledi.

Türkiye’de 4 Ar-Ge istasyonu kurduklarını belirten Çiftçiler, “Bursa başta olmak üzere, Adana’da mısır ve pamuk üzerine, Trakya’da hibrit Ayçiçeği, Bursa Yenişehir’de de ilgili hatların çoğaltımı konusunda çalışan 4 Ar-Ge istasyonumuz bulunmaktadır. Buralarda temel ıslah faaliyetlerimizden seleksiyona, kış dönemi dahil, hat ilerletmeden hastalık test etmeye kadar tüm faaliyetleri yürütüyoruz. Buna ilave olarak da kış döneminde Güney Amerika ülkeleri olan Şili, Arjantin, Porta Riko ve Kosta Rika’ya gidip bu hatların dönem artırımını da orada gerçekleştiriyoruz. Böylece yılda iki jenerasyonu katıksız olarak gerçekleştiriyoruz. En temel ürünlerde tam kontrollü seraları kullanıp yılda 3 jenerasyona kadar da faaliyetlerimizi sürdürüyoruz” diye konuştu.

  • Tarih: 02.10.2017
  • Kategori:
  • Etiket: ,