Haberler

HABERLERE GERİ DÖN

KAÇAK TOHUMLUĞA DİKKAT

Yüksek Verimlilik ve Kazanç İçin Kaçak Tohumluk Kullanımından Uzak Durun!

MAY Tohum olarak üyesi olduğumuz Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB ) Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Yılmaz; tohumculuk sektörünün en önemli problemlerinden birinin kayıt dışı tohumluk üretimi ve satışı olduğunu söyledi. Kamil Yılmaz yaptığı açıklamada, çiftçilerin kendi ürününden ayırdıkları tohumlukları kullanmalarının yasal olduğunu ancak 5553 Sayılı Tohumculuk Kanununa aykırı olarak bazı çeşitlerin tohumluklarının ticarete konu edildiği kaydetti.

Kaçak tohumlukla hem verim ve kaliteyi düşürüyor hem de milli ekonomimiz zarar görüyor.

Haksız kazanç, haksız rekabet ve milli ekonominin zarar gördüğünü vurgulayan TÜRKTOB Başkanı Kamil Yılmaz, ‘’Burada bir haksız kazanç ve haksız rekabet söz konusudur. Bu kaçak ürünlerin maliyetleri daha düşük olduğundan sertifikalı tohumluklara göre daha ucuza satılabiliyor. Haksız ticarete konu olan bu kaçak tohum, fide ve fidanlar, kaliteli ve sertifikalı materyallerin satışını olumsuz etkiliyor. Ayrıca vergilendirilemeyen kaçak satışlar nedeniyle bitkisel üretimde verim ve kalite düşük olduğundan, çiftçimiz ve milli ekonomimiz büyük zarar görüyor.’’ ifadelerini kullandı.

Kaçak Tohumluk Nedir?

TÜRKTOB Başkanı Yılmaz, kaçak tohumluğu ise şöyle tanımladı: ‘’ Kaçak tohumluk dediğimizde anlamamız gereken Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından onaylı olmayan, hiçbir kontrolü yapılmayan yani çeşidin ismine doğruluğu, genetik safiyeti, biyolojik özellikleri, çimlenmesinin yeterliliği, hastalıklardan ari olup olmadığı bilinmeyen üründür. Dikkat ediniz, ürün diyorum, çünkü bunlar tohumluk değildir.’’ Türkiye’de Kaçak Tohum Gerçeği TÜRKTOB Başkanı Kamil Yılmaz; tohumculuk sektörünün en önemli problemlerinden birinin kayıt dışı tohumluk üretimi ve satışı olduğunu söyledi.

Düşük Verim ve Çimlenme Problemleri Nedeniyle Çiftçimiz Aldanmasın

Çiftçinin tohumluk diye aldığı sahte ürünlerin çok büyük bir oranda çimlenmeyeceğini ve adaptasyon sorunu yaşayacağını bu nedenle baş- ta kâr ettiğini düşünen çiftinin hasat zamanı mağdur olacağını kaydeden Yılmaz, ‘’ Bazen bu ürünlerin paketlenerek satıldığını bile tespit ediyoruz. Çiftçimiz aldanmasın. Ayrıca, hastalık ve zararlılarla mücadele için harcanan zaman, emek ve para da cabası. Hatta bu kayıt dışı, sahte ürünlerin fide, fidan ve yumru ile çoğaltılan bitki türleri başta olmak üzere topraklarımıza hastalık bulaştırma ihtimali çok yüksek’’ şeklinde konuştu.

Yerel Yönetimlerin Selektör Dağıtması Yanlış

Belediyelerin tarıma ve kırsal kalkınmaya hizmet adına tohum eleme makinası (selektör) dağıtmasının kaçak tohumluk üretimi ve satışını, dolayısıyla haksız rekabeti körüklediğini ifade eden Yılmaz, şöyle konuştu: ‘’ Ülkemizde ihtiyacımızı karşılayacak kapasitede, dünya standartlarında, gelişmiş bir tohum endüstrisi var. Yeterli çeşidimiz var, bu çeşitlerin tohumluklarını üreten sayıları sekiz yüze yaklaşan kuruluşumuz var. Bu nedenle belediyelerin selektör dağıtması artık son bulmalı. Tohumculuk sektörüne mutlaka hizmet edilecekse sertifikalı tohumluk dağıtılsın.’’

Sertifikalı Tohumluk ile Yüksek Verim, Kaliteli Ürün  ve Yüksek Kazanç

Çiftçilerin sertifikalı tohumluk kullanımı konusunda eğitim ve farkındalığın oluşturulmasının şart olduğunu ve tohumluk olarak satılan kaçak ürünlere erişimin bu kadar kolay olmamasını, bunun içinde sektör tarafından otokontrol ve yetkililer tarafından etkin piyasa denetimi yapılmasının önemli olduğunu açıklayan TÜRKTOB Başkanı Yılmaz, ‘’Şartlar ne olursa olsun çiftçimiz sertifikalı tohumluk kullandığında birim alandan yüksek verim ve kaliteli ürün elde edecek ve daha çok kazanacaktır. Mahsulünde tohumdan kaynaklı bir sorun çıktığında da hakkını arayabilecektir. Ayrıca, beşeri ilaçları nasıl eczaneden almak zorundaysak, tohumlukları da yetkilendirilmiş bayilerden almalıyız’’ ifadelerini kullandı.

  • Tarih: 17.08.2017
  • Kategori:
  • Etiket: ,