Haberler

HABERLERE GERİ DÖN

MAY TOHUM’ DAN ŞAMPİYON MISIRLAR

Toplam cirosunun %7’sini Ar-Ge çalışmalarına ayıran MAY Tohum yıllar süren Ar-Ge çalışmaları sonucunda geliştirdiği yeni Mısır tohumları ile çiftçinin yüzünü güldürüyor. Adana Denizkuyusu Köyü’ndeki 200 da Ar-Ge Merkezinde Ar-Ge ve ıslah faaliyetini kesintisiz 12 ay yürüten MAY Tohum ’un şampiyon mısır çeşitleri 72MAY80, 73MAY81 üreticilerin tüm beklentilerini karşıladı.

MAY Tohum tarafından yerinde ıslah edilerek geliştirilen şampiyon mısırlar ve devam eden Ar-Ge çalışmaları hakkında MAY Tohum Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hamdi Çiftçiler’ in görüşlerini aldık.

Çiftçiler ’’Mısır Ar-Ge çalışmalarımızın yürütüldüğü Adana Denizkuyusu Köyü’ndeki 200 da Ar-Ge Merkezimizde her türlü Ar-Ge ve ıslah faaliyetini kesintisiz 12 ay yürütebilecek altyapıya sahibiz. Her yıl 2 jenerasyonu Adana Ar-Ge Merkezimizde gerçekleştiriyoruz. Bu sayede, 16 yıl gibi Ar-Ge yapmak için kısa sayılacak bir sürede 32 jenerasyon ekim & hasat yaparak 5 ticari mısır çeşidi ve çok sayıda yeni çeşidi pazara sunacak duruma ulaştık.

Yılda yaklaşık 17.000 melez üretip bunlardan 2500 adet civarı hibrit çeşidi seçerek ekiyor ve tekrar tekrar seçerek en iyi çeşitleri pazara getiriyoruz.

Çok uzun soluklu emek yoğun bir iş olan bu süreçte, 32 jenerasyonu başarılı olarak tamamlamış, Türkiye’nin mısır ıslahı konusunda en deneyimli ve Yüksek Lisans ve Doktorasını mısır üzerine yapmış ıslahçı ekibi ve ürün yetiştiriciliğini iyi bilen yardımcı teknik personellerimiz ile bu toprakların yerli, rekabetçi mısır çeşitlerini geliştiren yerli tohum firması olmanın gururunu yaşıyoruz.

Islah programlarımızın olgunlaşmasına bağlı olarak da üreticilerimizin verimlerini uzun dönemde arttıracak yeni çeşitlerin geliştirilme sürecini de güvence altına aldığımıza inanıyoruz.’’ dedi. Çiftçiler sözlerini ‘’ 72MAY80 ve 73MAY81 çeşitlerimize üreticiler tarafından büyük talep gördü. Bizi tercih eden tüm üreticilerimize teşekkür ederiz. Yeni jenerasyon 75MAY75 ve 94MAY66 Mısır çeşitlerimiz ise beklentilerin de üzerine çıkan verim performansları ile en yeni şampiyonlarımız. Bu çeşitlerimizde yeni sezonda üreticilerimiz ile buluşmaya hazır” diyerek tamamladı.

  • Tarih: 01.03.2016
  • Kategori:
  • Etiket: ,