Haberler

HABERLERE GERİ DÖN

MAY TOHUM GÜÇLÜ KADIN İÇİN İMZA ATTI

MAY Tohum , Güçlü Kadın İçin İmza Attı…

 

MAY Tohum , Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi (UN Global Compact) ve Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlenmesi Birimi (UN Women) ortaklığında oluşturulan Kadının Güçlenmesi Prensipleri (Women’s Empowerment Principles – WEPs) - Türkiye platformuna katılan ilk tohum markası oldu.

Kadının Güçlenmesi Prensipleri (WEPs) ,kadınların tüm sektörlerde ve her düzeyde, ekonomik yaşamın içinde artarak yer alabilmelerini sağlamak amacıyla kadınların güçlenmesini hedefleyen en önemli küresel özel sektör girişimlerinden birisidir.

MAY Tohum , bu imza ile Kadının Güçlenmesi Prensipleri çerçevesinde toplumsal cinsiyet eşitliğini ilerletecek şirket politikaları oluşturmaya yönelik 7 ilkeye de açıkça taahhüt veriyor.

Bu 7 ilke ise şöyle sıralanıyor;

 

1. Cinsiyet Eşitliği İçin Üst Düzey Kurumsal Liderlik Sağlanması
2. Tüm Kadın ve Erkeklere İşte Adil Davranılması, İnsan Haklarına ve Ayrım Yapmama İlkesine Saygı Gösterilmesi, Bu İlkelerin Desteklenmesi
3. Tüm Kadın ve Erkeklere Sağlık, Güvenlik ve Refah Sağlanması
4. Kadınların Eğitim, Kurs ve Profesyonel Gelişim İmkânlarıyla Desteklenmesi
5. Kadınları Güçlendiren Girişimci Gelişimi, Tedarik Zinciri ve Pazarlama Yöntemlerinin Uygulanması
6. Toplumsal İnisiyatifler ve Destekler Aracılığıyla Eşitliğin Teşvik Edilmesi
7. Cinsiyet Eşitliğinin Sağlanması İçin Gelişimin Ölçülmesi ve Halka Açık Raporlanması

 

MAY Tohum İnsan Kaynakları Müdürü Sebla GÜL , istikrarlı toplumlar , güçlü nesiller inşa edebilmek için kadının her alanda ekonomiye tam ve eşit olarak katılımının gerektiğini vurgulayarak, kadının iş dünyasındaki konumunu güçlendirmek için taahhüt ettikleri niyetleri gerçek uygulamalara dönüştürebilmek adına harekete geçtiklerini belirtti.

Daha fazla özel sektör temsilcisinin de WEPs imzacısı olmasını arzu ettiklerini ifade eden Sebla GÜL, tüm paydaşlarını bu farkındalığa çekebilmek için çaba harcayacaklarını da ekledi.