Haberler

HABERLERE GERİ DÖN

MAY TOHUM İHRACAT RAKAMLARINDA %15 ARTIŞ

Türk tohum sektörünün öncü kuruluşlarından olan MAY Tohum, 2018 yılında, toplam satışlarında %20’den fazla bir artış gerçekleştirdi. 1978 yılında Türkiye’nin ilk özel tohum şirketi olarak kurulan MAY Tohum, tohum ıslahı konusunda gerçekleştirdiği başarılı çalışmaları neticesinde, Türk tohumunu dünyaya tanıtan lider kuruluşlardan biri olarak adından söz ettiriyor. Bu yıl 40. Yılını kutlayan MAY Tohum, Her geçen yıl artan bir ivmeyle pazardaki etkinliğini arttırıyor.

1978 yılından beri sebze, tarla, endüstri ve yem bitkileri tohumlarının ıslahı, üretimi, yurtiçi ve yurtdışı satışı konularında faaliyet gösteren MAY Tohum, 2017-2018 sezonunda, yurt içi satış rakamlarını %32, ihracat rakamını %15 oranında arttırdı. Özellikle mısır, pamuk, ayçiçeği ve tatlı mısır türlerindeki yükselen satış rakamları ve Pazar payları ile dikkatleri üzerine çekiyor. 2017-2018 sezonu değerlendirmesini yapan MAY Tohum Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hamdi Çiftçiler, “Oldukça başarılı bir sezon geçirdik. Yurtiçi ve yurtdışı satış rakamlarımız hedeflerimizin üzerinde gerçekleşti. Yurtiçi satış rakamlarımız %32, ihracatımız ise %15 oranında arttı. Özellikle odaklandığımız ana türlerden olan mısır ve pamuk türlerinde, geçtiğimiz yıla oranla ciddi bir artış söz konusu. Odaklandığımız tüm türlerde verimi yüksek, rekabetçi çeşitlerimiz, her geçen yıl, üreticilerimiz tarafından daha çok beğeniliyor ve tercih ediliyor.” dedi.

Türkiye tarım sektöründe Ar-Ge’ye en çok yatırım yapan tohum firması; MAY Tohum

Ar-ge çalışmalarına değinen Çiftçiler; “Türkiye’de Ar-Ge’ye en çok yatırım yapan firma olarak 1997 yılında başladığımız Ar-Ge’miz her geçen yıl daha da güçleniyor.  Gerek nitelikli personel yatırımları gerekse ıslah konusundaki teknolojik altyapı yatırımlarımız artarak devam ediyor. Türkiye’nin farklı iklim koşullarındaki alanlarda kurulmuş 4 ar-ge istasyonumuza, bu yıl bir yenisini ekledik. Adana’da hibrit mısır ve pamuk, Trakya’da hibrit ayçiçeği, Bursa Mustafakemalpaşa’da mısır ve fasulye üzerine, İzmir Torbalı’da faaliyete geçen yeni Ar-Ge istasyonumuzda ise danelik ve silajlık mısır ile pamuk konularında ıslah çalışmalarımızı yürütüyoruz. Rekabetçi çeşit geliştirme ve geliştirilen çeşitleri Avrupa Birliği, Karadeniz kuşağı, Orta Doğu, Orta Asya ve Afrika’ya kadar olan coğrafyada en etkili şekilde kayıt altına alarak, tanıtıp pazarlama temeline dayanan hedefimiz için etkin bir şekilde ilerliyoruz. Her yıl ortalama 5 yeni tohum çeşidini portföyümüze dahil ediyor, Türk Tohumunu dünyaya tanıtıyoruz. 40. yılımızı kutladığımız şu dönemde, Ar-Ge’den aldığımız güçle, hedef coğrafyalarda global rekabeti sürdürecek, yenilikçi tohumlar sunan bir Türk Tohum firması olma vizyonuyla çıktığımız yolda, Türk Tarım Sektöründeki gelişmelerde öncü bir şirket olmanın gururunu yaşıyoruz.” Diye konuştu.

  • Tarih: 09.07.2018
  • Kategori:
  • Etiket: ,