Haberler

HABERLERE GERİ DÖN

MAY TOHUM, KATMA DEĞER YARATTI, TEKNOLOJİ İHRACATINA BAŞLADI

Esra Özarfat - Bursa

Bir Türk firması olarak kendi geliştirdiği ürünleri yine kendi markasıyla dünya pazarlarına gönderen May Tohum, cirosunun yüzde 7’sini Ar-Ge’ye ayırıyor. Türkiye genelinde 4 Ar-Ge istasyonunda çeşit geliştirmeleri yapan May Tohum, geliştirdiği ürünlerin lisansını ihraç ederek bir anlamda katma değeri yüksek teknoloji ihracatıyla da öne çıkıyor.

Tarla bitkilerinde pamuk, mısır, ayçiçeği, sebzede ise fasulye, tatlı mısır, ıspanak ve bezelye olmak üzere 50’nin üzerinde çeşit üretimi yapan May Tohum, mısırda her yıl en az 3 ürününü tescil ettiriyor. Türkiye genelinde 150 bin dekarlık alanda 29 bin ton olan toplam tohum üretimlerinin yüzde 25’ini ihraç ettiklerini belirten May Tohum Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yusuf Yormazoğlu, “Biz artık bir Türk tohum şirketi olarak kendi markamızla tohum ihracatı yapmanın dışında teknoloji ihracatı da yapar hale geldik. Geliştirdiğimiz çeşitlere lisans veriyoruz. Bir anlamda yabancı şirketlerin yıllardır yerli şirketlere yaptığı lisans uygulamasını şimdi biz de yabancı pazarlarda uyguluyoruz. Geliştirdiğimiz ve lisansını aldığımız çeşidin lisansını ihraç ederek üzerinden belirli bir pay alıyoruz. Bu çok katma değerli bir iş” dedi. Yormazoğlu, katma değerin yanı sıra stratejik bir ürün olduğuna da dikkat çekerek, hedeflerinin birim alanda çiftçinin verimliliğini artırarak kazancını yükseltmek olduğunu, bu kapsamda da sürekli yeni çeşit geliştirmesi üzerine çalıştıklarını söyledi.

Yerinde ıslah ile rekabette öne çıkıyor

Her yıl cironun yüzde 7’sini Ar-Ge’ye ayırdıklarını ve bu payı artırmayı hedeflediklerini vurgulayan Yormazoğlu, bu alanda Türkiye genelindeki 4 Ar-Ge istasyonunda 35 kişi istihdam ettiklerini söyledi. Bursa, Yenişehir, Adana ve Tekirdağ’daki merkezlerde geliştirmeler yaptıklarını anlatan Yusuf Yormazoğlu, uyguladıkları yerinde ıslah yöntemiyle rekabetçiliklerini koruduklarının altını çizdi. Yormazoğlu; “Hem eski çeşitleri geliştirmek, hem de rekabet edebilmek gerekiyor. Her çeşidin özellikle verimlilikte bir yıl öncekinden daha iyi olması gerekiyor. Yerinde ıslah ile Türkiye’nin farklı iklim ve toprak koşullarındaki çiftçilerin beklentilerine uygun geliştirmeler yapıyoruz. Çukurova çiftçisine yönelik Adana’da bir Ar-Ge merkezimiz var. Trakya bölgesindeki çiftçinin ayçiçeği beklentisine uygun geliştirmeleri de Tekirdağ’da yapıyoruz. Rakiplerden ayrılan en önemli noktamız yerinde ıslah yapmamız. Böylece o coğrafyayı, beklentileri biliyoruz ve tüm koşullara uygun üretim yapma şansına sahip oluyoruz. Bu da iç pazarda rekabette öne çıkmamızı sağlıyor” diye konuştu. Lokomotif ürünleri olan ayçiçeğini Trakya’da geliştirerek bu coğrafyanın iklim koşullarına benzerlik gösteren Doğu Avrupa ülkelerine ihraç ettiklerini dile getiren Yusuf Yormazoğlu, uluslararası alanda 5 ülkede ülke müdürlükleri bulunduğunu, iç satışlarını da Türkiye genelinde 8 farklı bölgedeki bayii ve distribütörlük yapılanmasıyla sürdürdüklerini ifade etti.

Turquality’deki tek tohum şirketi

2 yıldır Turquality desteklerinden yararlandıklarını aktaran Yusuf Yormazoğlu, sektöre bu anlamda öncülük yaptıklarına dikkat çekti. Yormazoğlu şunları söyledi; “Kendi Ar-Ge’sinde geliştirip, bir Türk şirketi olarak kendi markasıyla ihracat yapan Türkiye’deki en büyük tohum firmasıyız. Turquality’de ikinci yılımızı tamamlıyoruz. Rusya, Ukrayna, Bulgaristan, Romanya, Moldova belirlediğimiz ilk 5 hedef pazarımız.

Ağırlıklı olarak TÜBİTAK’ın TEYDEP ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Santez projelerinden faydalandıklarını aktaran Yusuf Yormazoğlu, TEYDEP bünyesinde tamamlanan proje sayısının 10’u geçtiğini söyledi. Mevcut Ar-Ge Merkezi kanunuyla ilgili de değerlendirme yapan Yormazoğlu, şöyle konuştu; “Ar-Ge merkezi tanımı gereği en az 30 sürekli personelin tek bir merkezde çalışma şartı bulunuyor. Ama bizim Ar-Ge yapabilmemiz için tarlada olmamız gerekiyor. Ülkenin farklı coğrafyalarında, farklı iklimleri temsil eden bölgelerinde elemanlarımızın ve merkezlerimizin bulunması gerekiyor. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na ilgili kanunun ve yönetmeliklerinin sektörümüze uygun hale getirilmesi için gerekli girişimlerde bulunduk. Beklentimiz bu yönde bir açılımın yapılması.” Toplam istihdamlarının 235 kişi olduğunu kaydeden Yormazoğlu, bu yıl yüzde 10’luk büyüme sağladıklarını da bildirdi.

  • Tarih: 05.03.2016
  • Kategori:
  • Etiket: ,