Haberler

HABERLERE GERİ DÖN

MAY TOHUM MISIR ÇEŞİTLERİ ŞAMPİYONLUKLARINI KANITLADI

MAY Tohum’un Ar&Ge çalışmaları sonucunda geliştirdiği mısır çeşitleri, 2016 yılı verim performansları ile de şampiyonluklarını kanıtladı. MAY Tohum’un Türkiye’nin en deneyimli ıslahçı ekibi ve ürün yetiştiriciliği konusunda uzman kadrosuyla, yerinde ıslah stratejisi doğrultusunda geliştirdiği danelik ve silajlık mısır çeşitleri, yüksek verim sonuçlarıyla dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor.

MAY Tohum’un Ar- Ge çalışmaları sonucunda geliştirilen ve 2016 yılında ticari olarak satışı gerçekleştirilen 72MAY80 ve 73MAY81 çeşitleri, dayanıklılığı ve verimliliği ile çiftçinin yüzünü güldürdü. Bu yıl ilk kez lider üreticiler tarafından denenen yeni şampiyon mısır çeşitleri 75MAY75, 94MAY66 ve silajlık mısır çeşidi Everest de gösterdiği yüksek performansla memnuniyet sağladı.  

Hibrit Mısır Ürün portföyünü oluştururken her zaman çiftçi ihtiyaçlarını gözetip, bu ihtiyaçlara yönelik özel çözümler sunan MAY Tohum; tüm bölgelerde, her ekim dönemi için üreticilerin ihtiyaçlarını karşılayacak portföyü çiftçisine sunuyor. Bunun en yeni örneği olan Capuzi çeşidi de 2016 sezonu itibarı ile İç Anadolu Bölgesi’nde birinci ürün, GAP Bölgesi’nde ikinci ürün ekimlerine uygun olarak MAY Tohum ürün portföyüne katıldı.

Yeni mısır çeşitlerinin 2016 yılı verim sonuçları ile ilgili detaylı bilgi aldığımız MAY Tohum Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hamdi Çiftçiler şöyle konuştu; “ MAY Tohum olarak Ar-Ge’ye yapılan yatırıma büyük önem veriyoruz ve yıllık ciromuzun % 7’sini Ar-Ge faaliyetlerimize ayırıyoruz. Türkiye’de bulunan 4 Ar-Ge merkezimizde gerçekleştirdiğimiz ıslah faaliyetleriyle her yıl ortalama 5 yeni ticari çeşidi pazara kazandırıyoruz. 17 yıl gibi Ar-Ge çalışmaları için kısa sayılabilecek bir zamanda çıkarmış olduğumuz rekabetçi mısır çeşitlerimize bu yıl 5 yeni çeşit daha eklendi. Yerinde ıslah stratejisi ile geliştirdiğimiz mısır çeşitlerimiz ile 2012 yılından bu yana Pazar payımızı arttırıyoruz. Yetişeceği bölgenin iklim ve toprak şartlarına en uygun, hastalık ve zararlılara dayanıklılığı yüksek olan çeşitlerimizin verim sonuçlarına baktığımızda da şampiyonluklarını kanıtladığını görüyoruz.”

MAY Tohum’dan Dikkat Çekici Verim Sonuçları

Bölgelerden gelen verilere göre MAY Tohum mısır çeşitlerinin 2016 sezonunda gösterdiği yüksek performansın üretici nezdinde çok ciddi bir memnuniyet ve farkındalık yarattığını vurgulayan Hamdi Çiftçiler, “ Türkiye’de mısır tarımı yapılan tüm bölgelerden gelen hasat sonuçlarına göre rakamlar memnuniyet verici düzeyde. En yeni danelik mısır çeşitlerimiz olan 73MAY81, 75MAY75, 94MAY66 ve Capuzi, tüm bölgelerde, ortalamanın üzerinde verim rakamlarıyla çiftçinin beğenisini kazandı. Hayvancılık işletmelerinin ve üreticilerin tercih ettiği silajlık mısır çeşitlerimiz olan Hido, Everest ve 70MAY82 ise yüksek besleyicilik oranları ve verimlilikleriyle rakiplerinden farkını ortaya koydu. Danelik ve silajlık mısırda her ekim dönemi için uygun, geniş ve çok rekabetçi ürün portföyümüz ile üreticimize hizmet veriyor olmak bizim için büyük bir gurur kaynağı .“ diye konuştu.

  • Tarih: 14.12.2016
  • Kategori:
  • Etiket: ,