Haberler

HABERLERE GERİ DÖN

MAY TOHUM OLİVA CL İLE DE KAZANDIRIYOR

MAY Tohum’ un sağlıklı yağlar kapsamında değerlendirilen Yüksek Oleik Asit yağ özelliğine sahip Ayçiçek çeşidi Oliva CL sanayici tarafından gördüğü büyük talep ile çeşidi eken işletme ve kurumlara yüksek karlılık sağlıyor.

MAY Tohum’ un Yüksek Oleik Asit yağ içeriğine sahip çeşidi Oliva CL aynı zamanda yüksek yağ değerinin de olması dolayısı ile üreticiye her açıdan kazanç sağlamaktadır. Oleik Asit, doğada birçok bitkisel ve hayvansal yağlarda % 30’a kadar gliserin esteri şeklinde bulunan doymamış bir yağ asididir. Zeytinyağının bileşiminde % 71- 91 oranında oleik asit bulunur. MAY Tohum’ un çeşidi Oliva CL ise ortalama % 84 lük bir oleik asit içeriğine haizdir. Yüksek Oleik Asit içerikli yağ talebinin ülkemizde artıyor olmasına bağlı olarak sanayiciler tarafından da Oliva CL çeşidine talep artmaktadır.

Piyasada Ayçiçek fiyatları ortalama 1,22 TL/kg seviyelerinde seyrederken MAY’ ın Oliva CL çeşidini eken işletmeler 1,55 TL/ kg’a kadar ürünlerini satarak karlılığı arttırmış ve sanayiciye de kaliteli yağı olan ürünü sunmuştur. Yüksek Oleik Asit içeriğine sahip olmasının yanında yağ oranının da yüksek olması bu çeşidi eken üreticiye her açıdan kazanç sağlamaktadır. Yurtiçi ve yurtdışından Oleik Asit içerikli yağ talebinin artması nedeni ile Oliva CL çeşidini eken üreticiler bu ürünü piyasa fiyatları üzerinden satabilmektedirler.

Yüksek Oleic Asit içeriğine sahip doymamış yağların beslenmeye olumlu etkileri bilimsel olarak da ispatlanmış ve bu tip yağlar daha sağlıklı yağ kategorisinde değerlendirilmektedir.

MAY Tohum yerli Ar-Ge ve ileri teknoloji ile geliştirdiği tarla bitkileri ve sebze tohumları ile ülkemize katma değer sağlamaya ve Türk çiftçisine kazandırmaya devam etmektedir.