Haberler

HABERLERE GERİ DÖN

MAY TOHUM'UN 2017 HEDEFİ 12 MİLYON DOLARLIK İHRACAT

2015 yılı ihracat kayıt rakamlarına göre İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği alt sektörü olan Bitkisel Yağlar ve Yağlı Tohumlar ihracatı yapan firmalar arasında  “En Başarılı İhracatçılar”  ödülüne layık görülen MAY Tohum, 2016 yılında da ihracat rakamlarıyla adından söz ettiriyor.

MAY Tohum olarak 2016 yılında tohum ihracatı alanında Türkiye’nin toplam tohum ihracatının yaklaşık yüzde 12’sini yakaladıklarını ifade eden MAY Tohum Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hamdi Çiftçiler, 2017 yılında ise 12 milyon dolarlık ihracat yapmayı hedeflediklerini söyledi.

Türkiye’nin 2016 yılında iç piyasasının çok dinamik ve başarılı geçtiğini belirten Hamdi Çiftçiler, yerli yatırımcı şirketlerin son yıllarda yaptıkları Ar-Ge çalışmalarıyla uluslararası dev rakiplerine karşı zorlansa da başarılar elde ettiklerini söyledi. Çiftçiler, “Türkiye pazarında Türkiye’de ıslah edilmiş çeşitlerin kullanımının düzeyi ve pazar payı artıyor. Biz bu konuda en iddialı şirketlerden biriyiz. Ar- Ge çalışmalarımız sonunda geliştirdiğimiz hibrit ayçiçeği, hibrit mısır, pamuk ve fasulye çeşitlerini yavaş yavaş piyasaya sürüp buralarda çok ciddi rekabet etme şansını buluyoruz. Bu doğrultuda pazar payımızı da yükseltiyoruz. Bununla birlikte bakanlığın son 2 aydır yürütmüş olduğu havza bazlı destekleme sisteminin Türkiye’ye gerçekten gerek ekim alanlarının, gerekse de tohumculuk sektör faaliyetlerinin odaklanması açısından ciddi fırsatlar getireceğine inanıyorum. 2016 yılı ihracat anlamında ise, maalesef komşu ülkelerdeki savaş ve ekonomik krizler, Türkiye’nin tohumculuk ihracatını olumsuz yönde etkiledi. Ama yine de sektör belli bir ihracat seviyesini tutturdu. MAY Tohum olarak bunun da üzerine çıkmak için yatırımlara devam ediyoruz. 2015 yılında tohumculuk ihracatı alanında Türkiye’nin toplam tohum ihracatının yüzde 10’undan fazlasını gerçekleştirdik. 2016 yılında bu oranın artacağını öngörüyor ve şu anki verilerimize göre bu oranın yüzde 12’sini biz gerçekleştirmiş durumda olacağız” dedi.

Hedeflerinin her zaman yüksek ve ileri olduğunu belirten Çiftçiler, “Şu anda 2 ayrı merkezimizde üretim gerçekleştiriliyor. Hasat dönemi yeni tamamlandı. 2017 yılında kullanılacak sertifikalı tohumların hazırlıkları anlamında çalışmalarımızı hızla devam ettiriyoruz. Bu çalışmaların sonunda da 2017 yılında, tüm çeşitlerimizde çok rekabetçi olarak yolumuza devam edeceğiz. Yurt içi pazar payımızı, önemli hedef türlerinde arttıracağız. Uluslararası piyasalarda da ciddi şekilde ismimizi duyuracağımıza inanıyorum. Türkiye’de ‘yerinde ıslah’ stratejisiyle kendi ıslah ettiğimiz çeşitlerimiz, günden güne performanslarını kanıtlıyor. 2017 ihracat hedefimizi ise 12 milyon dolarak olarak öngörüyoruz. Bu hedefe varmak içinde tüm gücümüzle çalışıyoruz.  Şuanda 35’ten fazla ülkeye tohum ihracatı yapıyoruz. Bunların 5 tanesinde kendi ofislerimiz ve çalışanlarımız bulunuyor” diye konuştu.

  • Tarih: 14.12.2016
  • Kategori:
  • Etiket: ,