Haberler

HABERLERE GERİ DÖN

MAY TOHUM’UN AR-GE YATIRIMLARI ARTARAK DEVAM EDİYOR

1978 yılından beri sebze, tarla, endüstri ve yem bitkileri tohumlarının ıslah çalışmaları, üretimi, pazarlama ve satışı konularında faaliyet gösteren MAY Tohum, Ar-Ge yatırımlarına her geçen yıl arttırarak devam ediyor.

Türkiye’de 4 lokasyonda Ar-Ge faaliyetlerini gerçekleştiren MAY Tohum, Nisan 2018 itibariyle İzmir/ Torbalı’da faaliyete geçireceği yeni Ar-Ge istasyonu ile ıslah çalışmalarına hız katacak.  Yıllık cirosunun % 8’ini AR-Ge’ye ayıran MAY Tohum, ‘Yerinde ıslah’ stratejisi ile Türk çiftçisi ve hedef coğrafyalar için toprak ve iklim şartlarına en uyumlu, stres şartlarına en dayanıklı ve verimli tohum çeşitlerini geliştiriyor.

Yeni Ar-Ge yatırımları hakkında bilgi veren MAY Tohum Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hamdi Çiftçiler şöyle konuştu; “Firma olarak nitelikli Ar-Ge konusuna her zaman öncelik verdik ve yatırımlarımızı bu doğrultuda gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Bugüne kadar, Bursa başta olmak üzere, Adana’da hibrit mısır ve pamuk üzerine, Trakya’da hibrit Ayçiçek, Bursa Yenişehir’de de fasulye ve ilgili hatların çoğaltımı konusunda çalışan 4 Ar-Ge merkezimizde ıslah çalışmalarımızı gerçekleştiriyorduk. Bu yıl, yerinde ıslah stratejimiz doğrultusunda ar-ge istasyonlarımıza bir yenisini daha ekledik. Nisan ayında, İzmir/ Torbalı’da faaliyete geçecek olan yeni Ar-Ge istasyonumuzda, danelik ve silajlık mısır ile pamuk konularında ıslah faaliyetleri gerçekleştirilecek. Bununla birlikte, Bursa Yenişehir’de bulunan Ar-Ge istasyonumuzu, daha kapsamlı çalışmalar yapabilmek adına Bursa - Mustafa Kemal Paşa ilçesine taşıdık. Buradaki istasyonumuzda, mısır ve fasulye türlerinde ıslah faaliyetlerimizi sürdüreceğiz. İlaveten üreticilerin ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda uygun çözümler üreten bir marka olarak, Mustafa Kemal Paşa’daki yeni ar-ge istasyonumuzda, ürün geliştirme ekibimiz, sanayi ve taze pazara uygun tatlı mısır, bezelye, sanayi domatesi ve ıspanak türlerindeki çeşit adaptasyon çalışmalarını gerçekleştirecek.”

Türkiye tarım sektöründe Ar-Ge’ye en çok yatırım yapan firma MAY Tohum

Türkiye’de, tarım sektöründe Ar-Ge çalışmalarına en çok yatırım yapan firma olduklarını ifade eden Çiftçiler, “Ciromuzun yüzde 8'ini Ar-Ge çalışmalarına ayırarak, dünya ölçeğinde rekabetçi olacak şekilde yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Tarla bitkilerinde hibrit ayçiçeği, hibrit mısır, pamuk ve sebzede fasulye türlerindeki yatırımlar, rekabetçi çeşit geliştirme ve geliştirilen çeşitleri Avrupa Birliği, Orta Doğu, Karadeniz kuşağı, Orta Asya ve Afrika’ya kadar olan coğrafyada en etkili şekilde tanıtıp pazarlama temeline dayanmaktadır. Yaptığımız Ar-Ge faaliyetleri sonucu, bugün, 40’ın üzerindeki ülkeye tohum ihraç eden marka olmanın ötesinde, MAY markası ile yurtdışına lisans satan tek Türk tohum firmasıyız.” dedi.

Tohum ıslahı konusunda, dünyadaki yeni teknoloji ve eğitimleri yakından takip ettiklerine de vurgu yapan Çiftçiler, “MAY Tohum olarak her biri alanında uzman Ar-Ge ekibimizle dünyadaki teknoloji ve eğitim çalışmalarını yakından takip ediyoruz. Şu an, 10 tanesi doktora ve yüksek lisans seviyesinde uzman ıslahçı olan, toplamda 35 kişiden oluşan Ar-Ge ekibimiz bulunmaktadır.” diye konuştu.

  • Tarih: 26.03.2018
  • Kategori:
  • Etiket: ,