Haberler

HABERLERE GERİ DÖN

MAY TOHUM’UN YENİ MISIR ÇEŞİTLERİ ÜRETİCİLER İLE BULUŞMAYA HAZIR

1-MAY Tohum olarak mısırla ilgili yaptığınız ıslah ve Ar-Ge çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz?

Merkezi Bursa’da bulunan firmamızın mısır tarımında en zorlu koşulların yaşandığı Adana ile birlikte 4 farklı Ar-Ge Merkezi bulunmaktadır. MAY Tohum olarak ciromuzun her yıl %7 sini Ar-Ge faaliyetlerine ayırıyoruz.

Mısır Ar-Ge çalışmalarımızın yürütüldüğü Adana Denizkuyusu Köyü’ndeki 200 da Ar-Ge Merkezimizde her türlü Ar-Ge ve ıslah faaliyetini kesintisiz 12 ay yürütebilecek altyapıya sahibiz. Her yıl 2 jenerasyonu Adana Ar-Ge istasyonunda gerçekleştiriyoruz. Bu sayede, 16 yıl gibi Ar-Ge yapmak için kısa sayılacak bir sürede 32 jenerasyon ekim & hasat yaparak 5 ticari  mısır çeşidi ve çok sayıda yeni çeşidi pazara sunacak duruma ulaştık.

Yılda yaklaşık 17.000 melez üretip bunlardan 2500 adet civarı hibrit çeşidi seçerek ekiyor ve tekrar tekrar seçerek en iyi çeşitleri pazara getiriyoruz.

Çok uzun soluklu emek yoğun bir iş olan bu süreçte, 32 jenerasyonu başarılı olarak tamamlamış, Türkiye’nin mısır ıslahı konusunda en deneyimli ve Yüksek Lisans ve Doktorasını mısır üzerine yapmış ıslahçı ekibi ve ürün yetiştiriciliğini iyi bilen yardımcı teknik personellerimiz ile bu toprakların yerli, rekabetçi mısır çeşitlerini geliştiren yerli tohum firması olmanın gururunu yaşıyoruz.

Islah programlarımızın olgunlaşmasına bağlı olarak da üreticilerimizin verimlerini uzun dönemde arttıracak yeni çeşitlerin geliştirilme sürecini de güvence altına aldığımıza inanıyoruz.

2-Mısırda yeni çeşitleriniz söz konusu mu? Bu çeşitlerinizin özellikleri hakkında bilgi verir misiniz?

Ar-Ge çalışmalarımızın sonucu olarak yerinde ıslah ederek geliştirdiğimiz 72MAY80, 73MAY81 mısır çeşitlerimiz 2015 sezonunda eken üreticilerimizin aldıkları verim sonuçları ile şampiyonluklarını kanıtladı.

Yeni jenerasyon 75MAY75 ve 94MAY66 Mısır çeşitlerimiz ise beklentilerin de üzerine çıkan verim performansları ile en yeni şampiyonlarımız. Bu çeşitlerimizde 2016 sezonunda üreticilerimiz ile buluşmaya hazır.

3- Silajlık Mısır çeşitleri üretici ve işletmeleri ne tür çözümler sunmalıdır?

İyi bir silajlık mısır çeşidi; süt ve besi işletmelerinin ve bireysel üreticilerin birim alandan maksimum besin değeri ve verim elde etmesini sağlamalı, işletme besi maliyetlerini düşürmelidir.

MAY Tohum ’un yerinde ıslah çalışmaları ile geliştirmiş olduğu çeşidi Hido bu ihtiyaçların tümünü karşılayarak yıllardır çiftçi ve işletmelerin vazgeçilmezi olmuştur. Silajlık Mısır çeşidi geliştirmek üzere de Ar-Ge çalışmalarına devam etmekte olan firmamız, yeni sezonda işletmelerin beklentilerinin üzerinde performans sunacak Everest çeşidini de silaj sektörünün beğenisine sunacaktır.

 

 

 

4-Türkiye'de mısır ekim alanı her geçen yıl artıyor. Üretimdeki bu artışı değerlendirir misiniz?

 

Türkiye’de mısır üretimi 2015 yılı sonu itibari ile 6,4 milyon / ton ulaşmış ve ülke potansiyelinin tepe noktasına yaklaşmıştır. Bu üretim artışının en önemli nedeni mısırın gerek dane gerekse silaj olarak çok önemli bir yem ve endüstri bitkisi olmasıdır. Ülkemizin mısırdaki bu üretim artışını mısıra alternatif ve ekonomimiz açısından önemli diğer ürünler ile dengeli şekilde sürdürmesi önemlidir. Bu nedenle gelecek öngörümüzde mevcut mısır alanlarının artışından daha önemli olarak yurtiçinde pamuk ve soya gibi alternatif ürünlerin ekim alanlarının arttırılmasını teşvik edecek politikalar önemli olacaktır.

  • Tarih: 07.03.2016
  • Kategori:
  • Etiket: ,