Haberler

HABERLERE GERİ DÖN

MAY TOHUM’UN YENİ SÜPER ERKENCİ SANAYİ DOMATESİ ÇEŞİDİ LALİN F1 ÜRETİCİNİN BEĞENİSİNİ KAZANDI.

1978 yılından beri tohumculuk sektöründe faaliyet gösteren, Türkiye’nin önder tohum üreticilerinden MAY Tohum, portföyündeki sanayi domatesi çeşitlerini üreticilere sunmak üzere tarla günlerine başladı. Gıda sanayicilerinin ve bölge üreticilerinin yoğun ilgi gösterdiği tarla günlerinin ilkini, İzmir/Torbalı/Subaşı Köyü Mevkiinde gerçekleştiren MAY Tohum, Lalin F1 domates çeşidini üreticilerin beğenisine sundu.  

Erkenciliği ve verimliliği ile dikkatleri üzerine çeken Lalin çeşidinin yanı sıra, orta erkenci Arte ve geççi olan Nazar çeşitlerinin özellikleri hakkında da bilgilerin verildiği tarla gününde, MAY Tohum sanayi domatesi çeşitleri, verimlilikleri, yüksek brix değerleri ve makineli hasada uygunlukları ile üreticilerin beğenisini kazandı.

Bir dekarda 14 tona ulaşan yüksek verim

MAY Tohum Lalin F1 çeşidinin makineli hasadının yapıldığı üretici tarlasında gerçekleştirilen tarla gününde, ürün portföyündeki domates çeşitleriyle ilgili detaylı bilgi veren MAY Tohum Sanayi Ürünleri Sorumlusu Ali Hamza şöyle konuştu; “1978 yılından bu yana, sebze, tarla, endüstri ve yem bitkileri tohumlarının araştırılması, üretimi ve yurtiçi ve yurtdışı satışı konularında faaliyet gösteriyoruz. Bugün burada sanayi domatesi çeşitlerimizle ilgili detaylı bilgiyi üreticilerimizle paylaşmak üzere bir araya geldik. Türkiye’deki en erkenci sanayi domatesi çeşidi olan Lalin F1 çeşidimizin hasadının yapıldığı tarla günümüzde, çeşidimizin verimliliğini, dayanıklılığını ve kalitesini çiftçilere sunmuş olduk. Lalin çeşidimiz, verimliliğinin yanı sıra, 85 günde hasat olgunluğuna erişen hibrit bir çeşittir. Homojen olgunlaşması, yüksek renk değerleri ve makinalı hasada uygunluğu ile rakip erkenci çeşitlere göre fark yaratan Lalin çeşidimiz, hasat edildiği tarlada dekara 14 tona ulaşan verimiyle üreticilerimize yüksek kazanç sağlıyor. Bugün burada hasadına devam ettiğimiz Lalin çeşidimizin fabrika test sonuçlarına göre 5,1 brix, 2,6 renk değerlerinde olduğu bilgisi verildi. Çeşidimizin erkenci segmente bu derece yüksek verim ve kalite değerlerine ulaşması sektör paydaşlarını memnun etmektedir.  İlaveten hasat olgunluğuna geldikten sonra tarlada bekleme süresi uzun olması sebebiyle de üreticilerin yüzünü güldürüyor.”

 Nazar ve Arte çeşitlerinden de bahseden Ali Hamza, “Orta erkenci gruptaki Arte çeşidimiz, meyve iriliği, meyveyi güneş yanığından koruyan bitki yapısı ve hastalık mukavemeti ile sanayi, taze pazar ve kurutmalık amaçlarla ekimi yapılabilmektedir. Geççi gruptaki Nazar çeşidimiz ise geç segmente pazarın beklentilerini tam anlamıyla karşılayan yüksek verim, yüksek tarla bekleme süresi, hastalık dayanımı ve yüksek brix değerleriyle üreticilerin beğenisini kazanmaktadır.” diye konuştu.

Tarla günü etkinliğinin yapıldığı tarlanın sahibi, Ege Bölgesi’nin büyük üreticilerinden Fatih Şen de uzun yıllardır tohum ihtiyaçlarında MAY Tohum’u tercih ettiklerini, 1000 dekarlık domates tarlalarında ise Lalin, Nazar ve Arte çeşitlerini ektiklerini belirterek, çeşitlerin performanslarından memnun olduklarını dile getirdi.

  • Tarih: 24.07.2017
  • Kategori:
  • Etiket: ,