Haberler

HABERLERE GERİ DÖN

YEM BİTKİLERİNDE YENİ ÇEŞİTLERİYLE ÜRETİCİNİN GÖZDESİ MAY TOHUM

39 yıldır, “MAY” markası ile sebze, tarla, endüstri ve yem bitkileri tohumlarının Ar-Ge’si, üretimi, yurtiçi ve yurtdışı satışı konularında faaliyet gösteren MAY Tohum, yem bitkileri türlerindeki ürün portföyünü genişleterek, hem üreticilerin hem de hayvancılık işletmecilerinin en çok tercih ettiği marka olarak adından söz ettiriyor.

Yem bitkileri türlerine özel olarak odaklanan MAY Tohum, yerinde ıslah stratejisiyle geliştirdiği silajlık mısır ve yonca tohumu çeşitleri konusunda, hayvancılık işletmelerinin ve üreticilerin ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda çalışmalarını hızlandırdı.

MAY Silaj, verimi kalite ile sunuyor

1999 yılından bu yana mısır konusunda Ar&Ge faaliyetleri yürüten MAY Tohum, silajlık mısır çeşitleriyle ilgili üretici ve hayvancılık işletmelerinin ihtiyaç ve beklentilerini göz önünde bulundurarak, kaliteli bir silajlık mısır çeşidinin sahip olması gereken çeşit özelliklerini belirlediği “MAY Silaj” Platformunu oluşturdu. ‘Verimi kaliteyle sunar’ söylemiyle hareket eden “MAY Silaj” Platfomu kapsamında ıslahı yapılan Hido ve Everest çeşitleri, yüksek besin değerleri ve verimliliklerinin yanı sıra, mükemmel koçan yapısı, stres koşullarına dayanıklılığı ve yeşil kalma süresinin uzunluğu gibi özellikleriyle üreticilerin ve hayvancılık işletmelerinin beğenisini kazanıyor.

Yüksek protein değerli yeni yonca çeşidi; Classe

Yem bitkilerinden yonca türünde de çalışmalarını yoğunlaştıran MAY Tohum, İside çeşidinden sonra yeni çeşidi Classe’yi Nisan 2017 itibariyle üreticilerin ve hayvancılık işletmecilerinin beğenisine sundu. Türkiye’nin birçok ana üretim bölgesinde yapılan deneme ekimleri sonuçlarına göre yüksek verimlilik ve protein değerleri ile dikkatleri üzerine çeken Classe, dormansi 6 grubunda yer almakta olup, uygun şartlarda % 20-24’lere varan protein değerleri ile hayvancılık işletmelerinin yeni gözdesi olmaya aday bir çeşit olarak adından söz ettiriyor. Yonca çeşitleri konusunda ürün portföyünü genişletmek için çalışmalarını sürdüren MAY Tohum, gelecek sezonlarda yepyeni çeşitlerini üreticilerin beğenisine sunmaya hazırlanıyor.

Ürün portföyündeki besin değerleri ve verimlilikleri yüksek  yeni çeşitleriyle hayvancılık işletmecilerinin ve üreticilerin tercihi MAY Tohum

Yem bitkileri türlerindeki çalışmalarıyla ilgili detaylı bilgi veren MAY Tohum Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hamdi Çiftçiler, ”Son yıllarda odaklandığımız türlerden olan yem bitkileri grubunda mısır ve yonca türlerinde ürün portföyümüzü her geçen yıl genişletiyoruz. Amacımız; hem besin değerleri hem de verimlilikleri yüksek çeşitleri ürün portföyümüze katarak, üreticilerin ve hayvancılık işletmelerinin ihtiyaç ve beklentilerine yönelik çözüm ortağı olmak. Bu amaç doğrultusunda yaptığımız faaliyetler sonucunda, silajlık mısır çeşitleri konusunda daha kaliteli, verimli ve besleyici tohum çeşitlerini geliştirmeye odaklandığımız “MAY Silaj” platformunu oluşturduk. MAY Silaj platformu kapsamında ıslahını gerçekleştirdiğimiz Hido ve Everest çeşitlerimiz, verimliliklerinin yüksek olmasının yanı sıra mısır silajı için gerekli olan yüksek nişasta değerleriyle de farkını ortaya koyuyor. Yonca türünde ise var olan İside çeşidimize ilave olarak yepyeni bir çeşit olan Classe’yi de 2017 yılı itibariyle ürün portföyümüze dâhil ettik. Classe, piyasadaki birçok rakibine göre daha yüksek verimlilik ve protein değerlerine sahip bir çeşit olarak yem bitkileri ürün portföyümüzü daha da güçlendirdi. MAY Tohum olarak yem bitkileri grubundaki çeşitlerimizle Türkiye ve Uluslararası pazarlarımızdaki üreticilere ve hayvancılık işletmelerine daha çok kazandırırken ülkemizin markalı tohum ihracatını da artırmanın haklı gururunu yaşıyoruz“ diye konuştu.

  • Tarih: 02.05.2017
  • Kategori:
  • Etiket: ,