Hakkımızda

May Tohum Tarihçe

MAY Tohum; 1978 yılından beri MAY markası altında sebze, tarla, endüstri ve yem bitkileri tohumlarının araştırılması, üretimi, yurtiçi ve yurtdışı satışı konularında faaliyet göstermektedir.

MAY Tohum, kadrosunda bulunan 100’den fazla Ziraat Mühendisi, Bursa ve Adana’da bulunan tesislerinde, yıllık 35.000 ton sertifikalı tohumluk üretim ve hazırlama kapasitesi ile Türkiye’nin önde gelen tarım sektör yatırımcısıdır.

Türkiye’de 5 lokasyonda, 40 Ar-Ge çalışanı ile Ar-Ge faaliyetlerini gerçekleştiren MAY Tohum, yıllık cirosunun % 8’ini Ar-Ge çalışmalarına ayırmaktadır. İzmir -Torbalı, Bursa-Mustafakemalpaşa, Bursa – Merkez, Trakya ve Adana’da bulunan Ar-Ge istasyonlarında, ‘Yerinde ıslah’ stratejisi ile Türk çiftçisi ve hedef coğrafyalar için toprak ve iklim şartlarına en uyumlu, stres şartlarına en dayanıklı ve verimli tohum çeşitlerini geliştirmektedir. Hibrit ayçiçeği, hibrit mısır, pamuk ve fasulye türlerindeki Ar- Ge yatırımları, rekabetçi çeşit geliştirme ve geliştirilen çeşitleri Avrupa Birliği, Karadeniz kuşağı, Orta Doğu, Orta Asya ve Afrika’ya kadar olan coğrafyada en etkili şekilde tanıtıp pazarlama temeline dayanmaktadır.

MAY Tohum’un vizyonu, gücünü araştırmadan alan, stratejik iş birlikleri kurarak hedef coğrafi bölgede tedarik, satış faaliyetleri ve marka bilinirliliğiyle rekabet eden global bir Türk Tohum firması olmaktır.